Många av de innovationer som sker idag är inte produkt-
innovationer utan tjänsteinnovationer. Dessa innovationer kan inte få ett direkt rättsligt skydd, genom exempelvis patent- eller mönsterrätt.
Hur skyddar du din tjänsteinnovation?
Till skillnad från en produkt, så är en tjänsteinnovation immateriell. Enkelt uttryckt innebär det att den inte går att ta på. Kunskap, eller intellektuellt kapital som det ibland kallas, skiljer sig också från materiella ting genom att den kan användas av många personer samtidigt och inte tar slut. För att skydda smarta idéer, uppfinningar och andra immateriella tillgångar krävs andra lösningar.
Christina Wainikka guidar dig genom konceptskydd och dess problematik. Christina är jurist och driver sin egna innovationsbyrå se www.wainikka.se där hon bland annat arbetar med att
ge råd och undervisning kring innovationer och icke-materiella tillgångar.
Datum:
Onsdag 16/11 - Östersund, kl 10.00-12.00
Torsdag 17/11 - Sundsvall, kl 13.00-15.00
Plats:
Östersund - Mittuniversitetet Campus, Innovationshuset Hus O
Sundsvall - Metropol, lokal: Hörsalen OBS! ändrad sal.
Kostnad: Seminariet är kostnadsfritt, bindande anmälan.
Sista anmälningsdag 10 november!
Anmäl dig enkelt och direkt här.
Har du frågor kring seminariet är du välkommen att kontakta:
Östersund Suzan Stenberg Affärsrådgivare Business Incubator 063-57 11 17
|
Sundsvall Robert Nordin Projektledare Innovationsalliansen 060-16 35 61
|