Charlotte Stagne, Almi Skåne

Charlote StangeNamn: Charlotte Stagne
Roll: Finansierings- och affärsrådgivare.
Har arbetat på Almi sedan: 2006
Utbildning: Civilekonom som kompletterat med beteendevetenskap och en coachutbildning.

 


Varför valde du att börja jobba på Almi?
- Jag kände inte till Almi så bra innan. Men så såg jag en platsannons som talade rakt in i hjärtat på mig. Den beskrev hur jag skulle få jobba med det skånska näringslivet, möta människor och själv kunna vara med och påverka. Det verkade lockande med ett utåtriktat jobb där man möter olika kunder och företag. Min erfarenhet inom ekonomiområdet samt organisationsledning ger mig tillgång till ett helikopterperspektiv, att kunna växla mellan stort och smått samt strategiskt och operativt, vilket jag känner att jag har stor nytta av här på Almi.

Hur tycker du att det är att arbeta på Almi?
- Här lever vi verkligen upp till uttryck som att ”kunden kommer först” och ”kunden är i fokus”. Vi har inget eget vinstintresse utan sätter verkligen kundens behov i fokus. Jag känner att jag gör nytta, vilket känns bra.

Vad sporrar dig att gå till jobbet?
- Dels är det kundkontakterna alla möten med entusiastiska företagare. Men det är också teamkänslan med kolleger, att vi som team tillsammans gör något bra. Jag har bra arbetskamrater som jag trivs med. Vi stöttar och uppmuntrar varandra.

Känner du att du växer och utvecklas på Almi?
- Ja, verkligen. Här lär jag mig något nytt varje dag. Det uppmuntras att man har ett driv och vill framåt. Man kan påverka sin egen situation. Det finns en bra lyhördhet och dialog i organisationen, man kan säga vad man tycker. Det passar bra för mig som gillar att ifrågasätta gammalt och invant.

Beskriv något du är stolt över med Almi.
- Det som har förvånat mig och som gör mig stolt, är alla duktiga människor som jobbar på Almi. Det finns en enorm och ödmjuk kompetens här.

Tycker du att det finns en speciell Almi-känsla?
- Det finns en positiv energi med arbetsglädje och kamratglädje i bolaget.

Varför tycker du att man ska jobba på Almi?
- Man träffar många företag och möter många olika människor - det är ett ständigt lärande. Det är en sån bredd på arbetsuppgifterna. Ena dagen träffar man ett forskningsföretag och den andra en biltvätt, det blir aldrig långtråkigt.

Vad gör dig glad på jobbet?
- Mina kundmöten, men i mycket stor utsträckning även mina arbetskamrater. Kontakten med människor gör mig glad!

Berätta något som vi inte vet om dig. Har du någon oanad talang?
- Jag kan spela munspel! Drar en trudelutt ibland.