För Caroline Liljegren och Sten Nilsson började förändringens vindar blåsa redan 2003, när de bestämde sig för att utöka sin järnhandel till att även erbjuda byggmaterial. Sedan dess har de jobbat målmedvetet och flyttat fram sina positioner för att bli ortens givna val för kunder som efterfrågar byggprodukter, från minsta skruv och den senaste skruvdragaren till största limträbalk.
– Vi stod mellan att fortsätta driva en liten järnhandel eller att bli en stor järn- och bygghandel med ett komplett sortiment. Och vi visste att vi inte ville vara mittemellan, konstaterar Caroline Liljegren.
En stor pusselbit föll på plats när Tingsryds Järn gick med i bygghandelskedjan XL-bygg 2010. Företaget är även sedan 2009 med i vitvarukedjan Hemexperten.
Stor potential
Carolines och Stens förutsättningar att växa såg relativt ljusa ut redan från början, eftersom de sedan många år är kända i Tingsryd med omnejd. En viktig faktor i sin strävan att växa är att kundkretsen, förutom privatpersoner, består av en bra blandning av företag, från hantverkare som driver enskild firma till industriföretag.
De senaste årens utökning av verksamheten från en traditionell bygghandel har inneburit stora förändringar, och har förstås ställt stora krav på Caroline och Sten. När Almi 2010, i samband med ett uppföljningsmöte efter finansiering, frågade om Tingsryds Järn var intresserade av att genomföra en lönsamhetsanalys tackade de ja utan att tveka.
Almi representerades av Pontus Sanneus, Joakim Starck och Olof Gustavsson, som hade olika roller i projektet. Pontus Sanneus lyfter gärna fram att Almi i så stor utsträckning som möjligt jobbar i par, utifrån principen att ”fyra ögon ser mer än två”. Den första insatsen bestod av att intervjua Sten och Caroline för att samla ihop fakta och bilda sig en första uppfattning om Tingsryds Järn.
Omfattande genomlysning
Sedan valdes konkurrenter ut och Almi tog fram bokslut och jobbade enligt benchmarketingprincipen. Det vill säga att Tingsryds Järns verksamhet utvärderades i förhållande till konkurrenter. Men genomlysningen var förstås mer omfattande än så. Almi fortsatte med att betygsätta olika områden i verksamheten. Utbudet av produkter och tjänster fick högt betyg, till den gruppen räknas även viktiga områden som marknadsföring och försäljning och kundspridning.
I och med att Tingsryds Järn är med i flera kedjor fick även inköp och leverantörer högt betyg. Några områden där det finns behov av förbättring är information till personalen, en kalkylmodell för rättvis fördelning av de fasta kostnaderna och att skapa en aktiv styrelse. Dessutom skulle det underlätta för företaget att följa upp ekonomin, en utveckling av systemet med steckkoder som omfattar de flesta varugrupperna, skulle skynda på det.
– Utifrån dessa kriterier redovisade vi våra slutsatser, men vi var noga med att påpeka att slutsatserna byggde på vår subjektiva uppfattning om företagets svaga och starka sidor, berättar Pontus Sanneus.
Välbehövlig injektion
Ett av Tingsryds Järns problem var att företaget hade brister i systematisk lönsamhet. Men efter Almis analys följs det numera upp med korrigerande åtgärder. Det hänger förstås ihop med att det krävs tid för Tingsryds Järn att arbeta in ett utökat sortiment på marknaden. Detta trots att företaget är välkänt och har en inarbetad kundkrets.
I nästa steg hjälpte Almi Tingsryds Järn med en kalkylmodell som visar lönsamheten för de olika produktområdena.
– Jag vill inte överdriva vår insats, men som jag ser det har vi bidragit till att de nu har bättre koll på läget. Nu ser de på ett tydligare sätt än tidigare var de tjänar sina pengar, fortsätter Pontus Sanneus.
Efterlängtat kvitto
– Samarbetet med Almi har främst gett oss en bekräftelse på att vi är på rätt väg. De har fått oss att stanna upp och tänka till. Och det är alltid bra att några opartiska personer utifrån kan titta på verksamheten och berätta hur de upplever företaget, konstaterar Caroline Liljegren.
Hon värdesätter också att Almi ställde frågor som har lett till att Tingsryds Järn måste renodla sin verksamhet och ta tag i delar som kan förbättras.
– Men samtidigt som en person som utför en företagsanalys oftast är teoretiker känner vi till verksamheten i detalj. Vi har kunder med olika behov, vilket vi förstås måste ta hänsyn till. Därför kan vi inte hålla med om precis alla slutsatser som förs fram utifrån.
Närmast i Tingsryds Järns företagsbygge väntar uppföljning av lönsamhetsanalysen, där företaget tillsammans med Almi bland annat kommer att titta på lönsamheten för de olika varugrupperna. Utifrån det kommer olika åtgärder diskuteras.
Tingsryds Järn
Ägs av: Sten Nilsson, vd, 80 procent och Caroline Liljegren, ekonomiansvarig, 20 procent
Antal anställda: åtta personer, inklusive Caroline Liljegren och Sten Nilsson
Upptagningsområde: ramas in av de närmaste större orterna Växjö (norra delen), norra Blekinge: Ronneby, Karlshamn och Olofström.
Kunder: privatpersoner, hantverkare med enskild firma och industriföretag
Sortiment: traditionellt järnhandelssortiment, byggmaterial och vitvaror
Omsättning: Cirka 25 miljoner kronor