Vid senaste Lift-träffen, den fjärde av sex kurstillfällen, var temat "Leda i förändring".
En nyckel i allt förändringsarbete är att analysera VAD man ska göra och HUR det sedan rent praktiskt ska gå till. Attityder, värderingar och "sådant som sitter i väggarna" är olika saker att förhålla sig till.
Deltagarna fick öva sig i olika metoder och verktyg för att ändra företaget från rådande läge till önskat framtida läge. De tio deltagarna arbetade i två dagar med dessa frågor på Apertins Konferenscenter. Var och en arbetar med sitt eget företag under kursens gång.
En ny omgång av Lift-utbildningen börjar under 2012. Kontakta gärna Thomas Berg tel 054-14 93 61 så berättar han mer om upplägget och kan också ge referenser till tidigare deltagare. Kursen vänder sig till företagare som vill utveckla både sig själva och sina företag.
Läs mer här >>