Sahlströmsgårdens hotellbygge ett lyft för verksamheten

En kultur- och konferensanläggning med något för alla sinnen

Anna Sahlström

Hotellet invigdes midsommaren 2010 och var ett efterlängtat komplement till verksamheten. Äntligen kunde man planera för tvådagarskonferenser och större festligheter med övernattning. Att övernattningsmöjligheter tidigare saknades gjorde att man tappade vissa evenemang.

Sahlströmsgården, som ligger i Utterbyn strax norr om Torsby har alltid varit ett intressant besöksmål. Gården är en gammal släktgård som funnits inom släkten i fem generationer. Flera av de tidigare ägarna har varit aktiva konstnärer och många kända konstnärer har tidvis bott på gården. Det finns en stor konstsamling på gården och det var med guidade visningar av dessa konstverk som verksamheten startade i början av 90-talet.

1995 restaurerades den gamla ladugården och gjordes om till restaurang. Anna har varit drivande i utvecklingen av restaurangdelen, som ökat väldigt mycket. Gården har även en butik med försäljning av bland annat hantverksprodukter, kläder, textilier och glas. Idag erbjuder anläggningen guidade visningar, utställningar, restaurang, butik, vävproduktion, konferenser och hotell.

Vi är så nöjda med att kunna erbjuda ett helhetskoncept
säger Anna Sahlström, vd för företaget. Hon berättar att planerna på ett hotell funnits sedan 2003 men att det tog riktig fart 2008-2009. Hotellet rymmer 30 rum med 64 bäddar och vissa tider är hotellet fullbokat som vid Svenska Rallyt och Svennis cup. "Det norska fotbollslaget som bodde här i augusti bokade in sig direkt för nästa års cup innan de lämnade hotellet", berättar Anna. Beläggningen följer den budget som lagts och det känns tillfredsställande.

Vill nå fler norska kunder  
Norska marknaden ligger inte många mil bort och där finns en del att göra för att locka norska gäster till gården. De finns också med på norska bröllopsguidens hemsida så Anna hoppas se många blivande brudpar från Norge framöver.

Under högsäsongen maj-september hittar många turister till gården och vintertid är det många familjer som stannar till på väg till fjällen. Under november-december blir det en topp med julbord.

Sahlströmsgården finns naturligtvis på Facebook också - så gå in och gilla!

Ett ständigt arbete att alltid ligga steget före  
"Det har varit en utmaning att driva företaget framåt. Jag är så glad över att ha fått göra denna resa tillsammans med vår personal, som ställer upp i vått och torrt - och alltid med ett glatt humör", säger Anna.

Bra samverkan av flera aktörer gjorde satsningen möjlig
Almi, Fryksdalens Sparbank och Länsstyrelsen hittade tillsammans en bra finansieringslösning för de 20 Mkr som behövdes till denna investering. "Jag har fått mycket stöttning av dem och av TUAB i Torsby. Vi jobbade kreativt och jag kände mig hela tiden trygg med deras stöttning i denna investering", avslutar Anna.

Läs mer på www.sahlstromsgarden.se >>



 



 

| More