Företaget som gått från lokal partyfixare till internationell uthyrare av ljus- och ljudutrustning
"Vi gör våra kunder och våra kunders kunder lysande och mer lönsamma på marknaden för publika
upplevelser" är en del av Woodlites vision. Och den visionen lever verkligen företaget fullt ut. Som underleverantör till ljus- och ljudföretag vid stora konserter och scenevenemang har de satt företaget på kartan genom att alltid hålla en mycket hög standard på sina åtaganden och leveranser.
Magnus Jansson, vd för Woodlite, grundade företaget 1995. Han var redan under studieåren intresserad av tekniken med lampor och högtalare och det som började som en hobby blev så småningom grunden till företaget. Woodlite har haft en stadig tillväxt både inom och utom Sverige. Lågkonjunkturen 2009 drabbade dem inte nämnvärt - de noterade en lägre omsättning bara under ett par månader.
Företagets export ligger i dagsläget på ca 25 procent men denna del kommer absolut att öka, säger Magnus. Han gör många resor utomlands för att bearbeta marknader. Dels kontaktar och bearbetar han kunder själv men mässor är också en viktig plats för att hitta nyheter inom branschen. Norge, Finland, Estland, Lettland, England, Tyskland, Holland och Beligen är några av de marknader där Woodlites kunder nu finns. Vecka 42 begav sig Magnus iväg till Las Vegas för en viktig mässa där.
Magnus säger att han får mycket positiv respons vid sina besök hos kunder. Han tror att det till stor del beror på "huret" det vill säga hur Woodlite bemöter kunderna, inger förtroende och skapar en bra relation. Det är detta som tillsammans med mycket hög kvalitet på leveranserna gör Woodlite starka på marknaden.
Det är en utmaning att driva företag och inte enkelt alla gånger, säger Magnus. Men han känner en stor tacksamhet över att det gått så bra och över att ha så bra arbetskamrater. Arbetsstyrkan uppgår till nio personer, varav fyra är delägare i företaget.
Förra årets omsättning låg på drygt 19 Mkr och takten hittills pekar på att man kommer att landa på närmare 24 Mkr.
ALMI har vid flera tillfällen tillsammans med bank medverkat i finansieringen av företaget. Det har varit värdefullt att denna möjlighet funnits eftersom det gjort processen både enklare och snabbare, tycker Magnus.
Flera av de anställda har också gått ALMIs ledar- och företagsutvecklingsprogram LIFT. I takt med att företaget växer är det också viktigt att man växer som ledare eftersom det successivt ställs andra krav på ledningen.
Se även en film om Woodlite på vår hemsida www.almi.se/varmland/tv/. Filmen ligger sist i det blocket.
Läs mer om Woodlite på deras hemsida www.woodlite.se.