Almi Invest investerar i techbolaget Vizcon
Pressmeddelande
Almi Invest har investerat i Vizcon, ett Hallandsbaserat techbolag som utvecklar molnplattformen Bygghub. Det är en webbapplikation som riktar sig till byggföretag för att underlätta försäljning och kommunikation med privatkunder. Investeringen kommer att användas för att stärka teamet, öka försäljningen och vidareutveckla produkten.
- Från första kontakt visade Vizcon-teamet på en gedigen branschkompetens, de är tydligt kundorienterade och har en stark ambition att växla upp försäljningen. Vi ser stor potential i deras lösning och ser fram emot att stötta dem på deras tillväxtresa, säger Markus Bredberg, Investment Manager på Almi Invest.
- Vi är mycket tacksamma för stödet från Almi Invest och våra medinvesterare. Investeringen gör det möjligt för oss att växa snabbare och vidareutveckla vår plattform för att leverera ännu bättre lösningar till våra kunder, säger Lucas Adolfsson, vd för Vizcon.
Vizcon grundades av Lucas Adolfsson, Martin Grimberg och Baltzar Mattsson, som tillsammans har mångårig erfarenhet inom byggbranschen. Bland medinvesterarna finns Halland Invest, Ensolution Holding, Potential Varberg, Bergenheim Invest och Johan Berndtsson.
Sedan 2017 har Vizcon samarbetat med ledande husfabriker, byggföretag och byggvaruhandlare över hela landet. Med kunder över hela Sverige är bolaget väl positionerade för att leda den digitala transformationen inom byggsektorn. Med denna investering planerar bolaget att accelerera sin tillväxt och fortsätta utvecklingen av Bygghub för att möta marknadens behov.
Kontakt
Lucas Adolfsson, vd, Vizcon
+46 76 318 68 55
lucas@vizcon.se
Markus Bredberg, Investment Manager, Almi Invest
+46 70 763 25 30
markus.bredberg@almiinvest.se
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Almi Invest investerar i AI-telefonisterna Real Talk
Pressmeddelande
Almi Invest investerar 2,5 miljoner kronor i Stockholmsbaserade Real Talk, som utvecklar AI-telefonister som besvarar samtal, löser kundärenden och eliminerar väntetider i kundtjänst.
13 okt. 2025 12:08
Almi Invest investerar i FirstQFM – AI förbättrar prestanda i kvantdatorer
Pressmeddelande
FirstQFM utvecklar AI-baserade grundmodeller som ökar prestandan i kvantdatorer. Nu investerar Almi Invest tillsammans med BSV Ventures, Luminar Ventures och Further Than Capital i en pre-seed-runda på cirka 13 miljoner kronor.
10 okt. 2025 08:00
Almi Invest GreenTech investerar i Standab, tar in 40 miljoner kronor för europeisk expansion
Pressmeddelande
Almi Invest GreenTech leder tillsammans med Spintop Ventures en finansieringsrunda på 40 miljoner kronor i Standab. Bolaget utvecklar universellt kompatibla laddstationer för elsparkcyklar, elcyklar och andra lätta elfordon. Lösningen hjälper städer och operatörer att minska kostnader, skapa ordnade gatumiljöer och påskynda omställningen till hållbar mobilitet.
10 sep. 2025 07:15