Värmländsk specialisering gav A-match internationell spets
Pressmeddelande
Höstens A-match blev en spännande mix av värmländska specialiteter och internationella bolag. Investerarforumet lockade denna gång bolag från både Finland, Danmark och Kanada.
Drygt 80 investerare lockades till A-match i Karlstad för att se de åtta noggrant utvalda bolagen pitcha. Trots ett rekordstort antal internationella bolag fanns samtidigt en tydlig regional touch, då en majoritet av bolagen har koppling till Värmlands utpekade nischer inom smart specialisering.
Fyra av bolagen (Hejmas, Ecopals, Nordic AI Solutions och MeWe&You) är också en del av regionens två acceleratorer för startups Sting Bioeconomy och DigitalWell Ventures, med fokus på skoglig bioekonomi respektive digital hälsoinnovation.
Kanadensiskt bolag i Karlstad för att stanna
Den mest långväga gästen, kanadensiska Hejmas, erbjuder en process för att producera pappersmassa som radikalt minskar koldioxidutsläpp och vattenförbrukning. Värmlands fokus och kompetens inom bioekonomi har också resulterat i att bolaget förbereder en permanent flytt över Atlanten – från Calgary till Karlstad.
– Sverige är känt för pragmatiskt risktagande vid investeringar och sitt innovationsklimat. Här finns också en stark koppling mellan jordbruks- och skogsindustrin som är viktig för oss. A-match har verkligen varit fantastiskt och svenska företag är väldigt mottagliga för vår produkt. Vi känner oss lite som rockstjärnor och har fått över tio intressanta leads till investerare, säger Marek Hejduk, vd för Hejmas, som dessutom under eventet landade en investering.
Från health tech-segmentet kom finländska Nordic AI Solutions, som utvecklat ett AI-drivet röst-till-text-verktyg som omvandlar samtal mellan läkare och patient till patientanteckningar, vilket eliminerar behovet av manuell dokumentation, och ger läkare mer tid att möta patienter.
Dansk innovation som kan hindra drunkningstillbud
Det tredje internationella inslaget, danska SWÖM, har utvecklat smart sensorteknik som integreras i badkläder. Vid fara blåser plaggen automatiskt upp sig och för användaren säkert till ytan. Den potentiellt livräddande teknologin har fått stöd av Danska Innovationsfonden.
– A-match har ett extremt fokus på förberedelser av detaljer, så det är oerhört imponerande på det sättet. Och vi tar med oss åtminstone fyra intressanta diskussioner med olika investerare, säger Niclas Ekdahl, vd för SWÖM.
Tre värmländska bolag i internationell konkurrens
Trots ett högt söktryck och internationell konkurrens till A-match fanns ändå ett starkt ”hemmalag”, där tre av bolagen har sitt säte i Värmland. Alla dessutom med koppling till nämnda nischer inom hälsa och skoglig bioekonomi.
- Nature Station hjälper arbetsplatser att skapa framtidens hälsorum, bland annat genom en modul som möjliggör motion genom naturmiljöer och digitala promenadmöten med AI-assistans.
- Ecopals har utvecklat ett nytt byggmaterial gjort på formpressat papper för hållbara, lätta och starka möbler, med samma styrka som traditionella byggmaterial men med radikalt minskad materialåtgång.
- Inshore har designat en 3D-printad segelbåt med fällbar mast, köl och roder som förenklar sjösättning och transport. Det ger seglare ökade valmöjligheter att enkelt pröva nya farvatten.
Starkt nätverk av investerare
Totalt sett erbjöd startfältet av bolag ett starkt erbjudande till investerarna som besökte A-match. En av dem var Kristoffer Kullberg, Key In, som tidigare investerat i en handfull bolag från tidigare upplagor av A-match.
– Det här var en väldigt bra mix på årets A-match, och jag kan nog se att flera av de här bolagen kan lyckas. A-match har alltid proffsiga presentationer och en proffsig produktion, vilket gör det till välinvesterad tid för oss som besöker eventet, säger Kristoffer Kullberg, som bokat in nya möten med ett av de medverkande bolagen.
Samarbete mellan nio aktörer
Bakom A-match står Almi Värmland, Almi Invest Norra Mellansverige, Nordea, Sting Bioeconomy, Karlstads universitet, Paper Province, DigitalWell Ventures, Compare och Region Värmland. Investerarforumets syfte är att skapa en arena där både regionala, nationella och internationella bolag och investerare kan mötas – med Värmland som bas.
Här kan du läsa mer om alla åtta bolagen som pitchar på A-match>>
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Almi Invest investerar i Sonicflora, AI-baserad plattform för optimering av växtodling
Pressmeddelande
Almi Invest investerar i agtechbolaget Sonicflora, som använder AI och bioakustik för att tolka växters ultraljudssignaler. Målet är att minska resursslöseri och ge odlare bättre beslutsstöd i realtid.
07 aug. 2025 06:52
Almi Invest investerar i Lead Biologics – utvecklar nästa generations cancerbehandlingar
Pressmeddelande
Almi Invest investerar 2,5 miljoner kronor i det Lundabaserade bioteknikbolaget Lead Biologics, som utvecklar antikroppsbaserad terapi mot cancer genom att identifiera nya cancercellsmarkörer inom leukemi. Investeringen sker tillsammans med det börsnoterade investmentbolaget I Love Lund och ett nätverk av affärsänglar, i en finansieringsrunda som totalt uppgår till 6 miljoner kronor.
10 juli 2025 10:30
Almi GävleDala och Almi Värmland går samman - Anna Rosengren vd för Almi Norra Mellansverige AB
Pressmeddelande
Anna Rosengren, vd för Almi GävleDala, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Norra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Gävleborg, Dalarna och Värmland och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
03 juli 2025 05:00