Almi Skåne och Almi Blekinge går samman - Marie Krüeger ny vd för Almi Sydsverige AB
Pressmeddelande
Marie Krüeger, nuvarande vd för Almi Skåne, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Sydsverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Skåne och Blekinge och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
– Jag känner mig både glad och ödmjuk inför uppdraget. Det är en fantastisk möjlighet att få leda ett bolag med så mycket samlad kompetens och erfarenhet, säger Marie Krüeger.
Marie har varit vd för Almi Skåne i sex år och har en gedigen bakgrund som företagsledare, med lång erfarenhet av förändringsledning. I sin nya roll kommer hon att leda bolaget Almi Sydsverige AB, som ska verka för ökad affärsnytta och ännu bättre tillgång till rådgivning och finansiering för företagen i båda regionerna.
– Blekinge har en stark och växande företagskultur med stor potential. Jag ser fram emot att tillsammans med teamet bidra till utvecklingen i Blekinge, säger Marie.
En struktur för framtiden
Sammanslagningen av Almi Blekinge och Almi Skåne är en del av Almis nya bolagsstruktur. Syftet är att stärka verksamheten och på ett ännu bättre sätt möta företagens behov utan att tappa den lokala förankringen.
– När två bolag går ihop frigör vi kraft och skapar nya möjligheter till samarbete. Vi kan dela kunskap, bredda vårt erbjudande och göra fler rådgivare tillgängliga för våra kunder, säger Marie Krüeger.
Linda Hugosson, affärschef i Blekinge, ser positivt på förändringen:
– Vi har ett starkt team med lokalkännedom och stort engagemang. Den här sammanslagningen ger oss ännu bättre förutsättningar att stötta företagen i regionen och att själva utvecklas som medarbetare, säger Linda Hugosson.
Linda Hugosson, affärschef, Almi Sydsverige
Almi Sydsverige AB började verka i sin nya form den 1 juli 2025.
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Almi Invest GreenTech investerar i Solinide Photonics – tar in 4 miljoner euro för att kommersialisera fotoniska chip för AI-datacenter
Pressmeddelande
Solinide Photonics har tagit in 4 miljoner euro i en såddrunda från Navigare Ventures, Chalmers Ventures, PSV Hafnium, Turbine Capital, Norrsken Evolve och Almi Invest GreenTech. Kapitalet ska användas för att accelerera kommersialiseringen av bolagets patenterade teknik och förbereda för storskalig tillverkning.
20 aug. 2026 09:07
Pivotise bolagiseras efter framgångsrik prelansering - Finansieras nu via Almi Invest och privata investerare
Pressmeddelande
fter en framgångsrik prelansering tar SaaS-plattformen Pivotise nästa steg i utvecklingen. Pivotise verkar inom Assortment Information Management, AIM, en ny kategori av system för framåtblickande sortimentsarbete. Pivotise hjälper företag med stora produktsortiment att öka lönsamheten genom bättre sortimentsbeslut.
19 aug. 2026 08:00
Almi Invest investerar i Caplyzer för mer kostnadseffektiv produktion av grön vätgas
Pressmeddelande
Almi Invest investerar 2 miljoner kronor i Stockholmsbaserade Caplyzer AB, som utvecklar en ny teknik för produktion av grön vätgas. Investeringen görs tillsammans med Trio Impact Invest, UU Invest och affärsänglar i en finansieringsrunda om totalt 7 miljoner kronor.
03 juli 2026 08:00