Välkommen att delta i A Sustainable Tomorrow med Almi

För andra året i rad bjuder Almi Gotland in till en inspirerande hubb där du kan ta del av A Sustainable Tomorrow – Nordens största "digiloga" hållbarhets- och framtidsevent. Här får du möjlighet att ta del av ny kunskap, bli inspirerad och berikad, samt möta andra gotlänningar som också vill mobilisera sig för mod, mångfald och en hållbar framtid.

Den 11 september 2025 äger den tolfte upplagan av A Sustainable Tomorrow rum, med deltagare på lokala hubbar runt om i Norden. 2024 var antalet hubbar 200 stycken och omkring 30 000 personer deltog.

Årets fokusområde är: Mobilisera med mod och mångfald. 

Bland årets talare finns Sara Wimmercranz. Sara är entreprenör, investerare och före detta drake i SVT:s Draknästet. Hon har även blivit en framträdande opinionsbildare som tar strid för bland annat hållbarhet och jämställdhet i sociala medier. Hon har nominerats till ”Den mäktigaste tech-investeraren” av Dagens Industri, ”Supertalang” av Veckans Affärer och utsetts till ”Årets framtidsmama” av tidningen Mama.

En annan talare är Charbel Gabro, brobyggaren som river murar för att integrera och förena. Genom att utmana det etablerade leder Charbel vägen mot en mer inkluderande framtid. Han är en prisbelönt föreläsare och upphovsman till sociala initiativ som Eldsjälsdagarna, Samtalsringen och Förortsinspiration.

Dessutom kommer Årets hållbarhetschef att medverka under A sustainable tomorrow. Atusa Rezai är medgrundare och produktchef på SINDI (Social Index for Improvement), en digital plattform som mäter och analyserar social hållbarhet i fastighetsbranschen. 2024 utsågs hon till Årets hållbarhetschef för sitt arbete med social hållbarhet hos fastighetsinvesteraren Brunswick Real Estate.

Likt tidigare år kommer Fredrik Reinfeldt att bjuda på en omvärldsanalys.

Här kan du ta del av information om alla talare.

 

Utöver alla spännande talare kommer du även att ges möjlighet att lära känna oss på Almi Gotland mer och höra om hur vi kan stötta dig som entreprenör. Du är som vanligt välkommen att boka in ett kostnadsfritt möte med en av våra rådgivare.

Missa inte detta, anmäl dig idag, då antalet platser är begränsat!

 

Program i Visby 11 september:

Programledare: Catarina Rolfsdotter-Jansson och Andreas Magnusson

08.00 Almi Gotland bjuder på frukost

08.30 Lokala hubbar kopplar upp sig till den digiloga sändningen

09.00 Start av AST2025, den tolfte upplagan

09.05-09.10 Vad säger vetenskapen? Sofie Sandin Lompar

09.13-09.20 I huvudet på årets hållbarhetschef – Atusa Rezai

09.20-09.28 Att vara en hubb – Helena Tinnert, Katarina Heide

09.28-09.58 Inkludera mera – Charbel Gabro

09.58-10.01 Bikupa

10.01-10.26 Fikapaus

10.26-10.42 Hur mobiliserar man? My Schüldt, Frida Berry Eklund, Nour Habib

10.42-10.52 Ungas perspektiv på mobilisering – Petter Brobacke samt två gymnasieelever

10.54-11.04 Det mellanmänskliga mötet – Anders Wijkman, Agnes Tell, Vinus Duhbashi Tiger

11.09-11.17 Mångfald som norm på TECHSHIP – Aliya Sabir

11.20-11.50 Mod enligt Sara W – Sara Wimmercranz

11.50-12.05 Paus för reflektioner

12.07-12.37 Omvärldsanalys av Fredrik Reinfeldt

12.37-12.52 Tio års reflektion och framtiden vi möter – Fredrik Reinfeldt

12.53-12.57 AST Prize

12.58-13.00 Avslutningsceremoni

*Med reservation för ändringar

 

Logga till eventet "A sustainable tomorrow"

I samarbete med:

Almis logga