Karin Fornell, vd Sköld Forsberg

Fick halva kostnaden finansierad - satsar på smartare arbetssätt

Publicerat:

21 sep. 2026, 22:00

Nyhet

Bort med skav och ineffektivitet! Teknikkonsulterna Sköld Forsberg skapar med stöd av Almi en smartare dokumenthantering – till halva priset.

Många känner igen situationen: verksamheten växer, medarbetarna blir fler, men stödsystemen hänger inte med. Falkenbergsföretaget Sköld Forsberg insåg att en modern och användarvänlig lösning för dokumenthantering är en förutsättning för tillväxt.

Almi tipsade om Region Hallands affärsutvecklingscheckar och snart hade man både sökt och fått halva kostnaden för att sätta upp ett nytt intranät.

- Vi anlitade en konsult för att lämna gamla strukturer på en överfull server och skifta till en AI-stödd molnbaserad lösning, berättar Karin Fornell, vd för Sköld Forsberg. Utan delfinansiering med en regional check hade det här utvecklingsprojektet inte blivit av.

Vi kan inte stanna av i vår utveckling. Satsningen ska bidra till vår tillväxtresa så att vi kan anställa fler och öka omsättningen.

Karin Fornell, vd Sköld Forsberg
Brf. Havsvyn i Skrea, ett nyproducerat flerbostadhus i nio våningar plus gemensam takterrass med totalt 42 lägenheter. Sköld Forsberg har bidragit med detaljplan, arkitektur, konstruktion och projektering.

Pitchade för "draknäste"

Karin Fornell presenterade projektet för ett ”draknäste” med beslutsfattare från regionen, efter förberedelser tillsammans med Almis rådgivare.

- Jag uppskattar att vi fick bra frågor och blev utmanade. Regionens stöd ska ju öka företagens konkurrenskraft, inte gå till projekt som bara är ”nice to have”, säger Karin.

Sköld Forsberg förväntar sig att företagets nya Sharepoint-lösning ska ge både högre effektivitet och nöjdare medarbetare.

Det ska bli enklare för medarbetarna att göra rätt, till exempel att hitta korrekta offertmallar och att ansöka om föräldraledighet. Dessutom ska ett integrerat AI-verktyg underlätta och snabba upp arbetet.

Blir attraktiv arbetsgivare

- Det är viktigt att ta vara på den teknikutveckling som sker, inte minst för att vara en attraktiv arbetsgivare, säger Karin Fornell, som nyligen rekryterat fyra nya medarbetare.

En viktig lärdom i projektet är att tid är minst lika viktigt som pengar. När konsulten gjort sitt återstår arbetet med att fylla intranätet och introducera medarbetarna till nya arbetssätt.

- Vi måste själva se till att verksamheten är med, annars blir det bara en snygg konsultprodukt utan avsedd effekt.

Om Sköld Forsberg


Hjälper kunder att förverkliga sina bygg- och industriprojekt – från idé till verklighet. Har bred kompetens inom arkitektur, konstruktion och projektledning och erbjuder stöd genom hela processen, oavsett projektets storlek.

Säte: Falkenberg

Grundades: 1988

Antal anställda: 25 (2026)

Omsättning: Ca 30 MSEK (2026)