Skapa Talang 2025 vinnare: FluentPal

Publicerat:

25 mars 2026, 13:36

Nyhet

”Att våga tala blev starten på något större”

– Vi vill skapa en trygg plats där man vågar prata, även om man gör fel, säger Mariana Gil Corona, grundare och vd för FluentPal.

Idén till bolaget föddes när tre språkstudenter möttes i Wien i slutet av 2023. Deras gemensamma erfarenhet av hur svårt det kan vara att faktiskt tala ett nytt språk ledde till en lösning: en plattform som kombinerar AI och mänskliga språkpartners för att göra övningen både roligare och mindre skrämmande.

FluentPal är fortfarande i ett tidigt skede, men potentialen är stor. Användarna skapar egna användare och kan öva med en AI-karaktär, samtidigt som de matchas med riktiga människor för samtal. Allt är utformat för att minska tröskeln till att våga – något Mariana själv vet mycket om efter att ha flyttat från Mexico City till Sverige 2019.

– Jag minns känslan av att vilja säga något, men inte våga för att jag var rädd att det skulle bli fel. Just den känslan vill jag hjälpa andra att ta sig förbi, berättar hon. Som språklärare upptäckte jag att mina elever hade svårt att hitta någon att öva med om de inte bodde i det land där språket talades. Många var missnöjda med befintliga appar, så jag tänkte: varför inte skapa en egen?

Teamet bakom

Förutom Mariana består grundartrion av Tobias Leitner, bosatt i Schweiz, och Jacob Parker från Storbritannien. Deras olika bakgrunder – språk, pedagogik och teknik – gör att FluentPal byggs både med användarens behov och tekniska möjligheter i fokus.

Ett nästa steg

För att växa vidare behöver FluentPal nå ut till fler användare och samarbetspartners. Mariana beskriver känslan av att bygga bolaget som spännande, men också utmanande. – Det är en balansgång mellan vision och verklighet. Vi har stora drömmar, men samtidigt måste vi hela tiden lyssna på användarna och justera efter deras behov.

Utmaningar framåt

Att lansera en ny språkplattform innebär både konkurrens och tekniska utmaningar.

- Vår största utmaning är att snabbt utveckla appen med lean-processer där vi testar, får feedback och förbättrar. För att kunna rekrytera rätt personer till teamet behöver vi finansiering

Men för Mariana finns det också en stark drivkraft som gör att motgångarna känns värda att kämpa med.

– Språk är nyckeln till gemenskap. Om vi kan hjälpa fler att våga tala, då har vi lyckats.

Fakta om FluentPal AB

Grundades: 2023 av Mariana Gil Corona, Tobias Leitner och Jacob Parker.

Säte: Linköping.

Gör: Utvecklar en digital plattform där språkinlärare kan öva med en AI-karaktär och riktiga språkpartners i en trygg miljö.

Kunder: Plattformen riktar sig till privatpersoner.

Anställda: Tre grundare.

Omsättning: Nystartat.

Mariana Gil Corona, grundare och vd för FluentPal.