Ny teknik med solid state-batterier samt effekttariffer och elnätsdebiteringar

Pris:
Kostnadsfritt

Datum:
tors 27 nov. 2025 , kl. 08.45 - 14.00

Sista anmälan:
mån 24 nov. 2025

Plats:
Hotell Nissastigen , Stortorget 2, Gislaved
Anmäl dig

Ny teknik med solid state-batterier samt effekttariffer och elnätsdebiteringar

Batterilagring blir alltmer aktuell för att kapa effekttoppar och en ny teknik med solid state-batterier har börjat etablera sig på marknaden.

Mattias Hansson från Raymond Solar berättar om fördelarna med den senaste tekniken. Dessutom förklarar Andrea Pettersson från Sweco hur elnäten fungerar, effekttariffer och varför elnätskostnaderna stiger just nu.

Vi avslutar med gemensam lunch och studiebesök.

Välkommen till en dag där vi kombinerar teknik och ekonomi för att ge dig en helhetsbild av både dagens och morgondagens energilösningar.

Dagen består både av seminarier och studiebesök där Almi och Energikontor Norra Småland, tillsammans med våra två gäster, vägleder dig i elmarknadens svängiga och komplexa värld.

 

  • Mattias Hansson, Raymond Solar, presenterar solid state-batterier – en banbrytande teknik för energilagring med högre kapacitet och längre garanterad livslängd med 16 000 laddcykler. Dessutom sätts en ny referensnivå för säkerhet med minskad risk för termisk rusning.

    > Du får veta mer om hur denna teknik kan förändra hur vi lagrar och använder energi.

 

  • Andrea Pettersson, Sweco, förklarar hur elnäten fungerar och vikten av energieffektivisering för att minimera elnätkostnaderna. Nätpriserna ökar kraftigt och snart är effekttarifferna på plats överallt med hög- och låglastperioder.

    > Du kommer att få en bättre förståelse för elnätens utmaningar och dessutom inspiration till hur du kan spara eller till och med tjäna pengar genom en smart energistrategi.

 

  • Dagen avslutas med lunch och ett studiebesök.

    > Sunfleet berättar om deras batterilager och vi får se installationen på Specialplast i Gislaved, som är kopplat till deras solcellsanläggning.
    (Det batterilagret är dock inte solid-state.)

 

Aktiviteten arrangeras i samarbete mellan Europa Direkt i Jönköping och projektet Nästa generations affärer (NGA), som drivs tillsammans med Energikontor Norra Småland och Jönköping University. Projektet finansieras av Europeiska Regionalfonden, Region Jönköpings län och Almi Företagspartner Jönköping AB.