Workshop 21/4 Ta din e-handel ut i världen!

Pris:
3125 kr

Datum:
tis 21 apr. 2026 , kl. 09.00 - 16.00

Sista anmälan:
mån 20 apr. 2026

Plats:
Almi , Barlastplan 4, Kalmar
Anmäl dig

Workshop 21/4 Ta din e-handel ut i världen!

Är du ett litet eller medelstort företag som säljer fysiska varor online till konsumenter (B2C) och vill optimera din e-handel för att växa på internationella marknader? Då är denna workshop perfekt för dig!

Under denna heldag får du insikter och verktyg för att lyckas som en internationell e-handelsaktör. Vi går igenom hur du kan göra din e-handel mer attraktiv och tillgänglig för kunder globalt, vilka lagar och regler du behöver ha koll på och hur du skapar en strategi för försäljning och marknadsföring som ger resultat på nya marknader.

Dagen leds av experter från Business Sweden, med lång erfarenhet av internationell e-handel och av att hjälpa företag att växa på globala marknader.

Du erbjuds dessutom efterföljande individuell rådgivning med våra experter som bokas efter kurstillfället.

När: 21 april kl. 09:00–16:00 (kaffe och mingel från kl. 08:30) Vi bjuder på lunch!
Var: Almi Småland och öarna, Barlastplan 4, Kalmar
Kostnad: För företag inom Beglobal är workshopen kostnadsfri. Övriga betalar 2 500 kr exkl. moms per person. Max två personer per företag.

Målgrupp
Företag och entreprenörer som säljer fysiska varor online mot konsumenter (B2C) och som vill optimera sin e-handel internationellt mot nya marknader.

Workshopen arrangeras och finansieras av projektet Beglobal www.beglobal.nu 


PROGRAMINNEHÅLL:

BLOCK 1: LAGAR OCH REGLER

Du får bl.a. lära dig;

Om exportprocessen och den praktiska hanteringen när man ska sälja online mot andra marknader. Vilka krav man kan behöva förhålla sig till.

Hur man ska tänka vid e-handel då man säljer inom EU respektive utanför EU med belysande exempel från några nyckelmarknader.

Vad man juridiskt behöver beakta i samband med e-handel mot konsumenter på andra marknader. Särskilt fokus kommer att läggas på produktkraven för konsumentprodukter, då många nya lagar och regler dykt upp på senare tiden för B2C och e-handel.

Ex på specifika områden som tas upp i detta block:

  • Produktkrav (bl.a. om innebörden av nya GPSR, Producentansvaret och återvinningsregler mm.)
  • Etablerings- och registreringskrav
  • Tullar, moms och dokumenthantering
  • Logistik och leveransvillkor
  • E-handelsjuridik

BLOCK 2: SÄLJSTRATEGI OCH MARKNADSFÖRING

Du får bl.a. lära dig

Hur man kan vässa sin digitala säljstrategi så den anpassas lokalt för varje marknad och målgrupp lokalt med belysande exempel.

Vad skillnaden är mellan att sälja via egen webshop vs på en online marknadsplatser och hur man bör tänka kring kanalval internationellt.

Om varumärkesuppbyggande och kundrelationen internationellt.

Ex på specifika områden som tas upp i detta block:

  • Digitala sälj- och marknadsföringskanaler
  • Lokalanpassning av innehåll och erbjudande
  • Betallösningar och valuta
  • Kundrelationen
  • Leveranser och returer

 

EXPERTER/KURSLEDARE

Linda Laszlo Ek och Erik Törnqvist är båda experter, rådgivare och föreläsare inom internationell handel och exporttekniska frågor på Business Sweden.

Linda Laszlo Ek, Business Sweden

Linda har mer än 20 års erfarenhet av internationell handel och arbetar idag som senior rådgivare och e-handels-expert på Business Sweden, där hon hjälper företag med både strategisk vägledning och praktiskt stöd i hur man kan skala upp sin e-handel och optimera sin internationella expansion online. Linda har en bakgrund som affärsjurist och är en flitigt anlitad föreläsare och kursledare.

Erik Törnqvist, Business Sweden

Erik Törnqvist arbetar som rådgivare på Business Swedens exporttekniska avdelning. Erik har mer än 5 års erfarenhet inom internationell handel, bl.a. med operativt arbete på ett globalt start-up, med fokus på e-handel och globalt sälj. Idag hjälper och stöttar han företag med den praktiska hanteringen av export, med fokus på SME:s som vill ut på nya marknader.

ARRANGÖRER

Aktiviteten arrangeras inom Beglobal (www.beglobal.nu), ett projekt där Enterprise Europe Network (EEN), Business Sweden, EKN, Almi, Handelskammaren samt regionerna i Småland och på Gotland erbjuder fördjupad exportsupport för att utveckla företagens exportaffärer.
Projektet finansieras av Almi, regionerna och EU:s regionala utvecklingsfond.