Almi Invest investerar i Seaqure labs – utvecklar svampbaserat fiskfoder för en hållbarare framtid
Pressmeddelande
Almi Invest investerar 2,2 miljoner kronor i Göteborgsbaserade Seaqure labs. Bolaget utvecklar ett cirkulärt djur- och fiskfoder av svampprotein, framställt från restströmmar i jordbruk och livsmedelsindustri. Investeringen sker tillsammans med Chalmers Ventures, Västkustens affärsänglar, Propel Capital, SLU Holding och privata investerare.
Seaqure labs grundades 2024 och har nu stängt sin första finansieringsrunda, en pre-seed runda på totalt 5,2 miljoner kronor. Genom att fermentera restströmmar från livsmedels och jordbruksindustrin skapar Seaqure labs en cirkulär foderingrediens med hög proteinhalt utan att belasta ekosystemen. På sikt vill bolaget även använda teknologin inom husdjursfoder och livsmedel för människor.
Almi Invest kommer att bidra med kunskap, nätverk och strategiskt stöd, bland annat genom en styrelseplats i bolaget.
- Ett härligt team med mycket energi och driv som tagit sig an en stor hållbarhetsutmaning. Metoden man utvecklat är smart och effektiv i jämförelse med tidigare exempel, vilket underlättar uppskalning, och de har redan idag viktiga industrisamarbeten på plats, säger Ulrika Ågren, Investment Manager på Almi Invest.
Stor marknadspotential
Enligt Hatch, en global aktör inom akvakulturinvesteringar och analys, är den globala fiskfodermarknaden värd över 600 miljarder kronor och växer snabbt. Idag går över 90 procent av all sill i Östersjön till fiskmjölproduktion, vilket bidrar till utfiskning och gör att en viktig råvara inte används som livsmedel. Seaqure labs teknologi kan bidra till att minska beroendet av både fiskmjöl och soja och därmed skapa en mer hållbar försörjningskedja.
- Sättet vi matar våra djur på idag är ohållbart. Vår vision är att bli en ledande aktör inom cirkulärt proteinfoder, med start i fiskodlingar. Den här finansieringen gör det möjligt för oss att skala upp och bygga en första demoanläggning i Västsverige, säger Johan Henriksson, vd och medgrundare av Seaqure labs.
Forskning och internationella acceleratorer
Grundarna möttes på Chalmers entreprenörsskola och har stark forskningsbakgrund inom industriell bioteknik och akvakultur. Två av medgrundarna är disputerade forskare, och bolaget har nyligen deltagit i internationella acceleratorprogram som MassChallenge Switzerland och EIT Food Accelerator Network. I dag har Seaqure labs sin verksamhet på Sahlgrenska Science Park i Göteborg.
För mer information, kontakta:
Johan Henriksson, vd, Seaqure labs
+46 703 69 98 68, johan@seaqurelabs.com
Ulrika Ågren, Investment Manager, Almi Invest
+46 722 07 78 08, ulrika.agren@almiinvest.se
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Almi Uppsala blir Almi Östra Mellansverige AB - Mikael Fällman har utsetts till ny vd för det nya bolaget
Pressmeddelande
Mikael Fällman, tidigare vd för Almi Mälardalen och Sörmland, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Östra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Uppsala, Sörmland, Västmanland, Örebro och Östergötland och är en del av Almis nya bolagsstruktur där syftet är att stärka verksamheten och på ett ännu bättre sätt möta företagens behov utan att tappa den lokala förankringen.
11 dec. 2025 05:30
Almi Östergötland blir Almi Östra Mellansverige AB - Mikael Fällman har utsetts till ny vd för det nya bolaget
Pressmeddelande
Mikael Fällman, tidigare vd för Almi Mälardalen och Sörmland, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Östra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Sörmland, Uppsala län, Västmanland, Örebro län och Östergötland. Bildandet är en del av Almis nya bolagsstruktur där syftet är att stärka verksamheten och på ett ännu bättre sätt möta företagens behov utan att tappa den lokala förankringen.
11 dec. 2025 05:30
Almi Mälardalen och Sörmland går samman med grannar – Mikael Fällman vd för det nya bolaget Almi Östra Mellansverige AB
Pressmeddelande
Mikael Fällman, tidigare vd för Almi Mälardalen och Sörmland, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Östra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Sörmland, Västmanland, Örebro län, Uppsala län och Östergötland och är en del av Almis nya bolagsstruktur där syftet är att stärka verksamheten och på ett ännu bättre sätt möta företagens behov utan att tappa den lokala förankringen.
11 dec. 2025 05:30