Ny vd för Almi i Blekinge
Pressmeddelande
David Lengström kliver nu in som ordinarie vd för Almi i Blekinge. Detta efter att ha varit tf. vd under en period.
- Som styrelseordförande för Almi i Blekinge, är det med stor glädje jag välkomnar David som vår nya vd. Vi ser fram emot den energi, vision och ledarskap han kommer att tillföra, säger Jakob Lindström, styrelseordförande Almi i Blekinge
David har en lång och bred erfarenhet inom Almi och har under de senaste åren varit vd för Almi i Kalmar län. Nu kommer han dela sin tid mellan Kalmar län och Blekinge.
- Jag är glad och hedrad. Ser fram emot att tillsammans med de kompetenta medarbetarna i Blekinge fortsätta vara en aktiv och drivande aktör för de små och medelstora företagen i regionen, säger David Lengström.
Vid frågor kontakta
David Lengström, david.lengstrom@almi.se, 070-205 48 30
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Jämställdhet i näringslivet är en tillväxtfråga
Pressmeddelande
Tänk om fler företag tog tillvara hela den kompetens och kraft som finns i samhället. Hur mycket starkare skulle då vårt näringsliv kunna bli?
05 mars 2026 04:42
Almi Invest investerar i Vascurie – behandling mot aggressiva hjärntumörer
Pressmeddelande
Almi Invest investerar 2,3 miljoner kronor i Uppsalabolaget Vascurie som utvecklar en ny behandling mot aggressiva hjärntumörer.
24 feb. 2026 12:05
Almi Invest investerar i DAJE Prevent – huvudskydd för fotbollsspelare
Pressmeddelande
Almi Invest investerar i DAJE Prevent, som utvecklar huvudskydd för fotbollsspelare, särskilt anpassat för barn och ungdomar. Bolaget vill minska risken för allvarliga huvudskador utan att förändra spelets karaktär.
17 feb. 2026 12:29