Almi Jönköping blir Almi Småland och öarna AB - David Lengström har utsetts till vd för det nybildade bolaget
Pressmeddelande
David Lengström, tidigare vd för Almi Kalmar Län och Almi Blekinge, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Småland och öarna AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Gotland, Jönköping, Kalmar och Kronoberg och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
– Jag ser fram emot att få jobba i en av Sveriges mest företagsamma regioner. Tillsammans ska vi fortsätta stötta Jönköpings många drivna entreprenörer och bygga framtidens företagande, säger David Lengström.
David Lengström är född och uppvuxen i Kalmar och har samlat på sig gedigen erfarenhet under sina drygt 15 år inom Almi. Dessförinnan arbetade han inom Volvokoncernen med i huvudsak exportfinansieringslösningar.
– Jag vill tacka Magnus Axelsson för det viktiga arbetet som gjorts för att utveckla företagsamheten i Jönköpings län. Med David Lengström som ny vd ser vi fram emot att fortsätta bygga ett starkt näringsliv i en av Sveriges mest entreprenöriella regioner, säger Anna Blom, som är styrelseordförande i det nya bolaget Almi Småland och öarna AB.
En struktur för framtiden
Antalet kontor förändras inte när Jönköpings län bildar gemensamt bolag med grannarna i Småland och på Gotland. Kontoret i Jönköping finns kvar, så att rådgivarna kan finnas nära länets företagare.
– Vårt uppdrag är oförändrat. Vi kommer fortsatt att finnas nära företagen för att erbjuda dem kapital och rådgivning. Förändringen består i att vi får större möjlighet att dela vår kunskap och samarbeta över regiongränser. Det vinner både vi och företagen på, säger Henrik Laurelii, affärschef i Jönköping.
Han välkomnar David Lengström som ny vd.
– David är en trygg ledare med gedigen erfarenhet från både näringslivet och Almi. Vi har ett starkt team som brinner för att stötta länets entreprenörer. Genom sammanslagningen får vi ännu bättre möjligheter att hjälpa företagen i Jönköpings län att utvecklas och växa, säger Henrik Laurelii.
Fler pressmeddelanden
Läs mer
Almi GävleDala och Almi Värmland går samman - Anna Rosengren vd för Almi Norra Mellansverige AB
Pressmeddelande
Anna Rosengren, vd för Almi GävleDala, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Norra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Gävleborg, Dalarna och Värmland och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
03 juli 2025 05:00
Almi GävleDala och Almi Värmland går samman - Anna Rosengren vd för Almi Norra Mellansverige AB
Pressmeddelande
Anna Rosengren, vd för Almi GävleDala, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Norra Mellansverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Dalarna, Gävleborg och Värmland och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
03 juli 2025 05:00
Almi Blekinge och Almi Skåne går samman - Marie Krüeger ny vd för Almi Sydsverige AB
Pressmeddelande
Marie Krüeger, nuvarande vd för Almi Skåne, har utsetts till vd för det nybildade bolaget Almi Sydsverige AB. Det nya bolaget omfattar regionerna Blekinge och Skåne och är en del av Almis nya bolagsstruktur.
03 juli 2025 05:00