Passar Almi Invest ditt bolag?

Almi Invest investerar i svenska startups i pre-seed, seed och tidig tillväxtfas. Vi söker bolag med skalbara affärsmodeller, starka team och potential att växa internationellt. Vi investerar alltid tillsammans med andra investerare.

Alla bolag är inte rätt för riskkapital – och det är helt okej. 
Här kan du se vad vi letar efter i bolag vi investerar i, och om det här är rätt väg för dig.

Det här letar vi efter 

För att vara aktuella för en investering behöver bolaget ha potential att växa snabbt och ta en tydlig position på marknaden. Det handlar oftast om startups som: 

  • bygger för snabb skalning – inte bara organisk tillväxt 
  • har ett team som kan exekvera i högt tempo 
  • löser ett tydligt problem för betalande kunder 
  • siktar på en stor, ofta internationell marknad 
  • är redo för aktiva ägare och gemensam utveckling 

Läs mer om hur vi investerar 

Teamet är avgörande 

I tidiga skeden investerar vi lika mycket i teamet som i affären. 

Vi tittar särskilt på teamets kompletterande kompetenser, genomförandeförmåga och driv att bygga långsiktigt. I många fall är teamet minst lika viktigt som affärsidén, eftersom tillväxtresan kräver förmåga att anpassa sig och utvecklas över tid.

Vilka bolag investerar vi i? 

Vi investerar i startups i tidiga faser – oftast pre-seed, seed eller tidig tillväxt. 

För att vara aktuellt behöver bolaget ha kommit en bit på väg. Det kan till exempel vara en prototyp, pilot eller tidiga kundkontakter som visar att idén fungerar. 

Vi investerar brett, men fokuserar särskilt på bolag inom Tech och DeepTech, Industry, Life Science och Sustainability. Det avgörande är inte branschen i sig, utan potentialen att skala, teamets styrka och möjligheten att växa.

När passar inte riskkapital?

Riskkapital passar vanligtvis inte för:

  • Konsultverksamheter
  • Lokala småföretag
  • Enskilda idéer
  • Bolag som främst söker lån

Om du främst söker finansiering för att utveckla eller driva verksamheten vidare kan ett företagslån från Almi vara ett bättre alternativ.

Staplar av silvermynt överlagrade med en suddig stadsbild på natten, fylld med ljuspunkter från byggnader och digitala grafer, symboliserande ekonomi, investeringar och finansmarknader.

Vad menar vi med investeringsredo?

Att vara investeringsredo handlar inte om att vara färdig – men om att kunna visa potential. 

Du behöver kunna beskriva: 

  • vilket problem ni löser och för vem 
  • hur er lösning skapar värde 
  • hur affären kan växa och skalas 
  • vilka som står bakom bolaget 
  • hur kapitalet ska användas för att ta nästa steg 

Ju tydligare du kan visa detta, desto lättare blir det för oss att förstå potentialen i bolaget. 

Läs våra tips för att lyckas med din pitch 

Känner du igen dig?

Tror du att ditt bolag passar vår investeringsprofil? Skicka in din pitch och berätta mer om er resa.

Vad händer efter din pitch?

Från första kontakt till investeringsbeslut – se hur vi utvärderar bolag och vad du kan förvänta dig längs vägen.